Poznaj siebie: wyzwanie Self-Reg

Nie będzie morderczego tempa ani sztywnych deadlinów. Można w każdej chwili zrobić przerwę i dokończyć wyzwanie później we własnym tempie, bo będzie bazować na materiałach, które pozostaną dostępne po jego zakończeniu.

Obecność grupy ma być inspiracją, ale jeżeli nie masz ochoty publicznie dzielić się swoimi spostrzeżeniami, pozostań cichym uczestnikiem.

22. marca 2019 r. startujemy z wyzwaniem Self-Reg: Poznaj swoje stresory

Większość materiałów powstaje na bieżąco, także po to, żeby odpowiadać na potrzeby i sugestie uczestników. To wyzwanie jest przede wszystkim dla Was! Zaczynamy od obszaru biologicznego, następnie zajmiemy się emocjami, dalsza kolejność zostanie podana później.

Czego potrzebujesz?

W poniedziałek 18. marca w grupach Self-Reg dla rodziców – miłość, łagodność, bliskość, zrozumienie i spokój i Zrelaksowany rodzic w pojedynkę: Self-Reg dla samodzielnych rodziców pojawiła się lista przykładowych stresorów z obszaru biologicznego (do pobrania poniżej). Naszym celem było wprowadzenie Was w nową grupę stresorów. Co dwa tygodnie w poniedziałku będziemy udostępniać Wam kolejne listy, w ramach inspiracji i przygotowania do zmiany obszaru.

Poniżej znajdziecie dwa pliki zawierające listy do notowania stresorów. Jedna z nich jest prosta i została przygotowana z myślą o uczestnikach preferujących minimalizm. Druga zaś pewnie przypadnie do gustu miłośnikom kolorowych notatek.

To od Was zależy, czy z nich skorzystacie oraz jak rozplanujecie tworzenie własnych list, ale o tym za chwilę. Możecie również notować stresory bez użycia tych list.

Ważnym elementem wyzwania jest proste narzędzie graficzne, służące do monitorowania postępów. Nazwałam je Gwiazdą Self-Reg (do pobrania poniżej, tutaj w odsłonie graficznej bardziej przyjaznej wydrukom). Będziecie potrzebować co najmniej 6 kopii (po jednej na każdy z obszarów plus jedną na ostatnie dwa tygodnie), papierowych lub – w wersji bardziej przyjaznej środowisku – elektronicznych (przy czym ta opcja wymaga odpowiedniego programu i umiejętności edycji plików z rozszerzeniem PDF). Zasadniczo ja bym polecała jednak wydrukować i zachować na przyszłość te notatki. Self-Reg to jest proces i gwarantuję, że jeszcze zrobicie z nich użytek.

Na czym polega wyzwanie

Począwszy od piątku, 22. marca, co drugi tydzień na blogu i w grupach będzie pojawiał się artykuł wprowadzający do danego obszaru. Ponadto, w pozostałe piątki, otrzymacie od nas dostęp do dodatkowych materiałów, ich forma i treść będzie niespodzianką. W zależności od autora, może to być np. transmisja na żywo z możliwością zadawania pytań, artykuł motywujący, nagranie wideo z opcją zadawania pytań ekspertowi.

Mamy więc pięć bloków odpowiadającym pięciu obszarom Self-Reg. Każdy z bloków będzie trwał twa tygodnie.

Każdy z pięciu pierwszych bloków będzie miał określoną strukturę:

  • lista przykładowych stresorów w poniedziałek poprzedzający wprowadzenie nowego obszaru,
  • tekst wprowadzający w pierwszy piątek,
  • dodatkowa pomoc edukacyjna (np. transmisja na żywo, wideo, tekst) w drugi piątek.

Ponadto, pod koniec wyzwania przez dwa tygodnie, w ramach szóstego bloku, zajmiemy się złożonymi stresorami, które trudno zakwalifikować do jednej grupy lub są wyzwaniem same w sobie (np. wiążą się ze wstydem, dotyczą zagadnień postrzeganych jako tematy tabu).

Całe wyzwanie obejmuje 12 tygodni (sześć 2-tygodniowych bloków) spokojnej pracy opartej na uważnośći i obserwacji sygnałów stresu, która ma Ci pomóc lepiej poznać siebie i być może także swoich bliskich.

Jak przygotować się do wyzwania

Wszystko zależy od Was. Proponowany przeze mnie scenariusz jest taki: na początku każdego bloku wyzwania przygotowujecie

  1. listę/listy do notowania stresorów (wedle potrzeb i preferencji – możecie, ale nie musicie skorzystać z tych, które ja przygotowałam),
  2. jedną kopię Gwiazdy Self-Reg.

Zasadniczo wyzwanie polega na zapoznawaniu się udostępnionymi materiałami oraz identyfikacji własnych stresorów, które udało Wam się zaobserwować podczas wyzwania. Jeżeli chcecie zapisywać również wszystkie inne stresory, które Wam się w tym czasie przypomniały, ale nie doświadczyliście ich w danym tygodniu, przygotujcie osobną listę/miejsce. Chcemy, żeby udostępnione materiały, dyskusje w grupie oraz nasze wsparcie były inspiracją i pomocą w przeprowadzeniu w procesu poznania i oswojenia stresorów. Dlatego zachęcamy do interakcji z innymi uczestnikami wyzwania, ale możliwe jest także przechodzenie przez część lub całość w roli cichego słuchacza.

Plan wyzwania krok po kroku

LISTY STRESORÓW

Jeżeli chcecie skorzystać z przygotowanych list, od Was zależy, jaki zrobicie z nich użytek. Ja widzę co najmniej trzy możliwe scenariusze:

  • wybór jednego rodzaju listy i jedna lub więcej kopii na każdy blok,
  • skorzystanie z obu rodzajów list i prowadzenie różnych notatek, w zależności od potrzeb (np. lista kolorowa daje możliwość zapisywania w sposób bardziej rozproszony – same hasła bez sztywnej struktury – i może się sprawdzić w pierwszym tygodniu, żeby poczynione zapiski umieścić w formie uporządkowanej na prostej liście w drugim tygodniu),
  • jeden rodzaj listy do zapisywanie stresorów, które udało się rozpoznać w danym tygodniu, drugi – do notowania stresorów z przeszłości, które nie pojawiły się podczas analizowania danego obszaru.

Od Was zależy, czy wybierzecie jedną z tych opcji, czy też zdecydujecie się na własne rozwiązanie. Warto podpisywać listy datami i obszarami przewodnimi danego bloku (np. obszar biologiczny, 22.03.2019, lista nr 1).

GWIAZDA SELF-REG

Zwróćcie uwagę na to, że szukamy nie tylko konkretnych czynników, ale także objawów stresu (np. napięte mięśnie, uczucie dyskomfortu, poczucie utraty równowagi, trudności w uczeniu się, problemy z pamięcią). Gwiazda Self-Reg służy do monitorowania i analizowania postępów. Składa się ona z pięciu szarych pól, odpowiadającym obszarom samoregulacji (biologiczny, emocjonalny, społeczny, poznawczy, prospołeczny) oraz jednego białego pola pośrodku. Za każdym razem, kiedy uda Wam się rozpoznać stresor z danego obszaru, umieszczacie wybrany znak (np. kropkę) w odpowiednim szarym polu Gwiazdy Self-Reg. W ten sposób będziemy monitorować, ile stresorów i z jakich obszarów udało się w danym bloku wyzwania rozpoznać. Jeżeli nie wiecie, do jakiej grupy przyporządkować znaleziony stresor lub pasuje on do wielu obszarów, zaznaczcie go w białym polu Gwiazdy.

ROZPOZNAWANIE STRESORÓW

Jeżeli uda Wam się w danym bloku wyzwania zauważyć objawy stresu i przypisać im określony stresor:

  • notujecie stresor na liście/listach,
  • umieszczacie wybrany znak (np. kropkę, krzyżyk) w szarym polu Gwiazdy Self-Reg, odpowiadający określonemu obszarowi.

Nie ma znaczenia, do jakiej grupy należy dany stresor. W każdym bloku skupiamy się na jednym obszarze, ale jeżeli zauważycie czynnik z innego – również go zanotujcie i zaznaczcie na Gwieździe. Koniecznie na danej kopii, jaki był obszar przewodni bloku.

MONITOROWANIE POSTĘPÓW

To nie jest system punktowy i nie chodzi o to, żeby mieć jak najwięcej kropek. System graficzny został wprowadzony po to, żebyście mogli zobaczyć, jak zmienia się Wasz poziom zaawansowania wraz z upływem czasu i uważnego przyglądania się sobie i swoim reakcjom (np. w dwóch pierwszych tygodniach zapewne najwięcej kropek będzie w obszarze biologicznym, w kolejnych – zaczniecie identyfikować jednocześnie także stresory z obszarów innych niż przewodni) oraz znaleźć potencjalne korelacje między obszarami (np. podczas identyfikowania stresorów społecznych możecie rozpoznać dużo nowych stresorów z obszaru emocji).

Po każdym bloku dostaniecie kawałek siebie na papierze. Po zakończeniu wyzwania porównacie poszczególne Gwiazdy i postępy będą widoczne gołym okiem.

CZY MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Jeżeli ten opis jest zbyt trudny lub uważacie, że nie wyjaśniłam czegoś wystarczająco – dajcie sobie czas na ponowne przeczytanie, spokojnie analizujcie stresory, róbcie notatki. Nanoszenie kropek na Gwiazdę można zrobić pod sam koniec każdego bloku. W razie potrzeby służę pomocą i wsparciem – teraz i później. Zachęcam do kontaktu!

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie tematy poruszam i zamierzam prezentować na blogu, zajrzyj do tego wpisu. Te teksty są zaś o mnie (Pani od wszystkiego) i moich oczekiwaniach (Chciałabym…). Już niedługo pojawi się część 2 moich planów.

Opis samej metody Self-Reg jest dostępny w tym nagraniu transmisji na żywo pt. „Self-Reg: Co wewnątrz, to na zewnątrz”: KLIK.

Poślij ten tekst dalej, jeżeli przyniósł Ci wartościowe informacje. Tutaj znajdziesz mój fanpejdż na FB.

Image by John Hain from Pixabay

7 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s